- Tapered Roller Bearing Set
- 4 7/8" ID x 7 3/16" OD x 1.5626" Wide
- Class 0
| Assembly | TS |
| One-Row Radial Rating C90 | 14500 lbf |
| Cup Width | 1.3125 in |
| K Factor | 1.91 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Series | 48200 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| I.D. | 4 7/8 in |
| Cone Width | 1.5 in |
| Housing Shoulder Diameter | 6.93 in |
| O.D. | 7.1875 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Static Load Rating [Max] | 111000 lbf |
| Weight | 7.744 LB |
| EAN or UPC | 53893308821 |

