- Timken TDO assembly
- consists of 2-52400 cone, 1-52637D cup and 1 -X1S-52400 spacer .012" E.P.
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.23 |
| O.D. | 6.38 in |
| Assembly | TDO |
| I.D. | 4 in |
| Static Load Rating [Max] | 154000 lbf |
| Tolerance | Standard |
| End Play | 0.012 in |
| Series | 52000 |
| Weight | 13.343 LB |
| EAN or UPC | 53893323077 |

