- Timken TDO assembly
- consists of 2-56425 cone, 1-56650CD cup and 1 -X1S-56425 spacer .016" E.P.
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| End Play | 0.016 in |
| K Factor | 1.18 |
| I.D. | 4 1/4 in |
| Series | 56000 |
| O.D. | 6.5 in |
| Assembly | TDO |
| Static Load Rating [Max] | 159000 lbf |
| Weight | 13.427 LB |
| EAN or UPC | 53893337487 |

