- Timken TDO assembly
- consists of 2-56425 cone, 1-56650D cup and 1 -X1S-56425 spacer .006" E.P.
- Precision Tolerance
| O.D. | 6.5 in |
| I.D. | 4 1/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 159000 lbf |
| K Factor | 1.18 |
| End Play | 0.006 in |
| Assembly | TDO |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | 56000 |
| Tolerance | Precision |
| Weight | 12.91 LB |
| EAN or UPC | 53893337647 |

