- Series 575 Double Cup
- 5.511" OD x 2 5/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 5.511 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Precision |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 2 5/8 in |
| Series | 575 |
| Material | Steel |
| Weight | 4.513 LB |
| EAN or UPC | 53893059730 |

