- 5700 Series Single Cone
- 2 7/8" Straight Bore
- 2.0650" Wide
- 0.200" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cones |
| Radial Rating | 13784.6 lbf |
| Cone Width | 2.065 in |
| Series | 5700 |
| I.D. | 2 7/8 in |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.436533 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.200 in |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Weight | 4.937 LB |
| EAN or UPC | 53893144092 |

