- Series 655 Single Cup
- 5.906" OD x 1 1/4" Wide
- 0.120" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.428303 |
| O.D. | 5.906 in |
| Series | 655 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.12 in |
| Cup Width | 1 1/4 in |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 13330.4 lbf |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| Weight | 1.957 LB |
| EAN or UPC | 53893073644 |

