- Tapered Roller Bearing Set
- 25" ID x 29" OD x 2 1/4" Wide
- Class 2 (Standard)
| I.D. | 25 in |
| Housing Shoulder Diameter | 28.26 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| One-Row Radial Rating C90 | 37300 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.130 in |
| Assembly | TS |
| Cone Width | 2 1/8 in |
| Series | 80700 |
| K Factor | 1.33 |
| Cup Width | 1 5/8 in |
| O.D. | 29 in |
| Static Load Rating [Max] | 412000 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Weight | 76.61 LB |
| EAN or UPC | 53893407821 |

