- 84000 Series Single Cone
- 11 1/2" Straight Bore
- 2" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 2 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| Series | 84000 |
| Radial Rating | 27280.1 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| I.D. | 11 1/2 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 0.9581769 |
| Weight | 23.97 LB |
| EAN or UPC | 53893418261 |

