- 126000 Series Double Cone
- 9 5/8" Straight Bore
- 5 3/4" Wide
- 0.130" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 5 3/4 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.130 in |
| Series | 126000 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Radial Rating | 51841.8 lbf |
| K Factor | 1.1309 |
| Cone Type | Double Cone |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Double Cone |
| I.D. | 9 5/8 in |
| Weight | 80.27 LB |
| EAN or UPC | 53893482002 |

