- 275000 Series Single Cone
- 10" Straight Bore
- 2 3/4" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Series | 275000 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Radial Rating | 50426.8 lbf |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 10 in |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | 2 3/4 in |
| K Factor | 1.453261 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Weight | 50.778 LB |
| EAN or UPC | 53893578644 |

