- Timken TDO assembly
- consists of 2-EE333140 cone, 1-333203CD cup and 1 -X1S-333140 spacer .040" E.P.
- Standard Tolerance
| O.D. | 20.25 in |
| Tolerance | Standard |
| Assembly | TDO |
| I.D. | 14 in |
| End Play | 0.04 in |
| Static Load Rating [Max] | 1.25e+006 lbf |
| Series | 333000 |
| K Factor | 1.59 |
| Weight | 258.661 LB |
| EAN or UPC | 53893599823 |

