- 380000 Series Single Cone
- 8" Straight Bore
- 3 3/4" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 380000 |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| Cone Width | 3 3/4 in |
| K Factor | 0.6744606 |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 8 in |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 82248.2 lbf |
| O.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Weight | 120.546 LB |
| EAN or UPC | 53893606897 |

