- Tapered Roller Bearing Set
- 27" ID x 34 1/2" OD x 3 11/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| One-Row Radial Rating C90 | 137000 lbf |
| K Factor | 1.4 |
| I.D. | 27 in |
| Cone Width | 3.625 in |
| Static Load Rating [Max] | 1.42e+006 lbf |
| O.D. | 34.5 in |
| Housing Shoulder Diameter | 33.13 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Cup Width | 2.75 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Series | 655000 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Assembly | TS |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 295.737 LB |
| EAN or UPC | 53893660271 |

