- 710000 Series Single Cone
- 9" Straight Bore
- 2 7/16" Wide
- 0.280" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.237529 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | 710000 |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 2 7/16 in |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| Cup Width | N/A |
| Radial Rating | 51521.5 lbf |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| I.D. | 9 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.280 in |
| Weight | 50.353 LB |
| EAN or UPC | 53893664613 |

