- Series HH224300 Double Cup
- 8 3/8" OD x 4 5/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Series | HH224300 |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 8.375 in |
| K Factor | 1.793468 |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Cup Type | Double Cup |
| Cup Width | 4 5/8 in |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 36689.3 lbf |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Weight | 14.03 LB |
| EAN or UPC | 53893517766 |

