- HM231100 Series Single Cone
- 5 7/8" Straight Bore
- 2.2300" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | HM231100 |
| I.D. | 5 7/8 in |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 32206.6 lbf |
| Cone Width | 2.23 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| K Factor | 1.831983 |
| Weight | 6.316 LB |
| EAN or UPC | 53893524931 |

