- HM926700 Series Single Cone
- 5.0312" Straight Bore
- 1.9460" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | 5.0312 in |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| K Factor | 0.7931117 |
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 1.946 in |
| Radial Rating | 26704.2 lbf |
| Series | HM926700 |
| Weight | 12.97 LB |
| EAN or UPC | 53893713175 |

