- Series H307700 Single Cup
- 4.331" OD x 1.2598" Wide
- 0.100" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| K Factor | 1.686677 |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 11333.9 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Series | H307700 |
| Cup Width | 1.2598 in |
| O.D. Type | Straight |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. | 4.331 in |
| Weight | 1.25 LB |
| EAN or UPC | 53893593128 |

