- Tapered Roller Bearing Set
- 3.1496" ID x 5.118" OD x 1.378" Wide
- Class 0
| Series | M515600 |
| Static Load Rating [Max] | 63500 lbf |
| K Factor | 1.5 |
| O.D. | 5.118 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| One-Row Radial Rating C90 | 10700 lbf |
| Cup Width | 1.122 in |
| Assembly | TS |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Shoulder Diameter | 4.92 in |
| Cone Width | 1.3386 in |
| I.D. | 3.1496 in |
| Weight | 3.906 LB |
| EAN or UPC | 53893629681 |

