- Tapered Roller Bearing Set
- 4.7244" ID x 7.087" OD x 1.4173" Wide
- Class 0
| Series | M624600 |
| Assembly | TS |
| One-Row Radial Rating C90 | 13300 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 6.81 in |
| Static Load Rating [Max] | 84700 lbf |
| Cup Width | 1.0236 in |
| I.D. | 4.7244 in |
| K Factor | 1.41 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| O.D. | 7.087 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 1.4173 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Weight | 6.727 LB |
| EAN or UPC | 53893655017 |

