- Series L853000 Single Cup
- 13 7/8" OD x 15/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. | 13.875 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Series | L853000 |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 19028.2 lbf |
| Cup Width | 15/16 in |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.084569 |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 4.705 LB |
| EAN or UPC | 53893700915 |

