- Series LL758700 Single Cup
- 15" OD x 13/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | 0.8125 in |
| O.D. | 15 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.327343 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 13915.9 lbf |
| Origin | Cups |
| Series | LL758700 |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Weight | 3.618 LB |
| EAN or UPC | 53893683140 |

