- LM117900 Series Single Cone
- 3 1/2" Straight Bore
- 1 1/8" Wide
- 0.090" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Type | Single Cone |
| K Factor | 2.171442 |
| Series | LM117900 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Cone Width | 1 1/8 in |
| Radial Rating | 7658.5 lbf |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Origin | Cones |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.090 in |
| Material | Steel |
| I.D. | 3 1/2 in |
| Weight | 1.894 LB |
| EAN or UPC | 53893476629 |

