- M236800 Series Single Cone
- 7" Straight Bore
- 2 1/8" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cones |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 7 in |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 2 1/8 in |
| Series | M236800 |
| Cup Width | N/A |
| Radial Rating | 28973.7 lbf |
| K Factor | 1.75647 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Material | Steel |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Weight | 13.8 LB |
| EAN or UPC | 53893533995 |

