- M241500 Series Single Cone
- 8 1/16" Straight Bore
- 2.2810" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.75647 |
| Series | M241500 |
| Cone Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| I.D. | 8 1/16 in |
| Radial Rating | 34277.5 lbf |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Cone Width | 2.281 in |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 18.52 LB |
| EAN or UPC | 53893542867 |

