- Tapered Roller Bearing Set
- 1.4961" ID x 2.480" OD x 0.6693" Wide
- Class 2 (Standard)
- (JL69349/JL69310)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cup No. | JL69310 |
| Inch/Metric | Inch |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Outer Ring Width | 0.669 in |
| Cone No. | JL69349 |
| Cone Width | 0.6693 in |
| I.D. | 1.4961 in |
| O.D. | 2.4800 in |
| Cup Width | 0.5315 in |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.47 LB |
| EAN or UPC | 53893730042 |

