- Tapered Roller Bearing Set
- 1.3775" ID x 2.328" OD x 5/8" Wide
- Class 2 (Standard)
- (L68149/L68110)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| O.D. | 2.3280 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 1.3775 in |
| Cup Width | 0.47 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone Width | 0.66 in |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Inch |
| Cup No. | L68110 |
| Outer Ring Width | 0.625 in |
| Cone No. | L68149 |
| Weight | 0.72 LB |
| EAN or UPC | 53893730066 |

