- Series 12500 Double Cup
- 3" OD x 1.8438" Wide
- 0.200" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.2 in |
| K Factor | 1.808686 |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 12500 |
| Cup Width | 1.8438 in |
| Cone Width | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| O.D. | 3 in |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Double Cup |
| Radial Rating | 2355.3 lbf |
| Weight | 2.409 LB |
| EAN or UPC | 53893381121 |

