- Plain Bore Sprockets
- 100 Chain Number
- 24 Number of Teeth
- 10 1/4" O.D.
- 9.576" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Strands Across | 1 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Material | Carbon Steel |
| Outside Dia. | 10.25 in |
| Chain No. | 100 |
| Inch/Metric | Inch |
| Sprocket Style | A |
| Hub Projection | 0 in |
| Tooth Width | 0.692 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Length Through Bore | 0.692 in |
| Bore Range | 1.25 in |
| Pitch Diameter | 9.576 in |
| Width Across Teeth | 0.692 in |
| Weight | 14.6 LB |
| EAN or UPC | 97039311504 |

