- Plain Bore Sprockets
- 100 Chain Number
- 90 Number of Teeth
- 36.5500" O.D.
- 35.817" Pitch Diameter
features
- Lower replacement costs
- Increased productivity
- Reduced downtime for maintenance
| Hub Projection | 0 in |
| Pitch Diameter | 35.817 in |
| No. of Teeth | 90 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | 100 |
| Bore Range | 1.5 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Width Across Teeth | 0.692 in |
| Material | Carbon Steel |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Sprocket Style | A |
| Tooth Width | 0.692 in |
| Outside Dia. | 36.55 in |
| Length Through Bore | 0.692 in |
| Weight | 196.0 LB |
| EAN or UPC | 97039311696 |

