US Tsubaki Inc.
2040B30
Standard Roller Double Pitch Sprocket for C2040/A2040 Chain - 1" Pitch
Item #105105565
- Double Pitch Sprocket
- A2040/C2040 Chain Size
- 30 Number of Teeth
- 5.0600" Outside Diameter
- 4.810" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Hub Projection | 0.716 in |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Material | Carbon Steel |
| Length Through Bore | 1 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain Pitch | 1 in |
| Chain No. | A2040/C2040 |
| Outside Dia. | 5.06 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Bore Range | 0.625 in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Sprocket Style | B |
| Pitch Diameter | 4.81 in |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 97039345189 |
