US Tsubaki Inc.
2042A23
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2042 Chain - 1" Pitch
Item #105102318
- Double Pitch Sprocket
- C2042 Chain Size
- 23 Number Teeth
- 7.8800" Outside Diameter
- 7.344" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Sprocket Style | A |
| Length Through Bore | 0.284 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Strands Across | 1 |
| Bore Range | 0.75 in |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Chain No. | C2042 |
| Material | Carbon Steel |
| Chain Pitch | 1 in |
| Outside Dia. | 7.88 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| No. of Teeth | 23 |
| Pitch Diameter | 7.344 in |
| Weight | 3.1 LB |
| EAN or UPC | 97039347015 |
