US Tsubaki Inc.
2052B23
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2052 Chain - 1 1/4" Pitch
Item #105101519
- Double Pitch Sprocket
- C2052 Chain Size
- 23 Number Teeth
- 9.8400" Outside Diameter
- 9.180" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain No. | C2052 |
| Pitch Diameter | 9.18 in |
| No. of Teeth | 23 |
| Outside Dia. | 9.84 in |
| Bore Range | 1 in |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Carbon Steel |
| Sprocket Style | B |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Hub Projection | 0.907 in |
| Hub Dia. | 3 3/4 in |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Weight | 8.66 LB |
| EAN or UPC | 97039346469 |
