- Plain Bore Sprockets
- 240 Chain Size
- 10 Teeth
- 11.0300" Outside Diameter
- 9.708" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain Pitch | 3 in |
| Bore Range | 1.5 in |
| Material | Carbon Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Tooth Width | 1.738 in |
| No. of Teeth | 10 |
| Length Through Bore | 1.738 in |
| Width Across Teeth | 1.738 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 11.03 in |
| Sprocket Style | A |
| Pitch Diameter | 9.708 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Chain No. | 240 |
| Weight | 37.0 LB |
| EAN or UPC | 97039313096 |

