- Plain Bore Sprockets
- 240 Chain Size
- 25 Teeth
- 25.5500" Outside Diameter
- 23.936" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Tooth Width | 1.738 in |
| Outside Dia. | 25.55 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Strands Across | 1 |
| Bore Range | 1.5 in |
| Material | Carbon Steel |
| Length Through Bore | 1.738 in |
| Pitch Diameter | 23.936 in |
| Sprocket Style | A |
| Chain Pitch | 3 in |
| No. of Teeth | 25 |
| Width Across Teeth | 1.738 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | 240 |
| Weight | 226.0 LB |
| EAN or UPC | 97039313218 |

