- Plain Bore Sprockets
- 240 Chain Size
- 12 Teeth
- 13" Outside Diameter
- 11.591" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Bore Range | 1.5 in |
| Hub Dia. | 7 1/2 in |
| Hub Projection | 2.137 in |
| Width Across Teeth | 1.738 in |
| No. of Teeth | 12 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Pitch Diameter | 11.591 in |
| Chain No. | 240 |
| Material | Carbon Steel |
| Sprocket Style | B |
| Tooth Width | 1.738 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 13 in |
| Length Through Bore | 3.875 in |
| Chain Pitch | 3 in |
| Weight | 74.0 LB |
| EAN or UPC | 97039318824 |

