- Stainless Steel Sprockets
- 35 Chain Size
- 18 Number of Teeth
- 2.3500" Outside Diameter
- 2.160" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Outside Dia. | 2.35 in |
| Hub Projection | 0.582 in |
| No. of Teeth | 18 |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | 35 |
| Pitch Diameter | 2.16 in |
| Hub Dia. | 1.719 in |
| Width Across Teeth | 0.168 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Chain Pitch | 0.375 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Stainless Steel |
| Tooth Width | 0.168 in |
| Bore Range | 0.5 in |
| Sprocket Style | B |
| Length Through Bore | 0.75 in |
| Weight | 0.5 LB |
| EAN or UPC | 97039390554 |

