- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Do not restrict the inlet flow
| No. of Housing Ports | 3 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Operating Pressure [Max] | 2300 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-S-0-4 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pressure [Max] | 2300 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| Cracking Pressure [Min] | 200 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 1200 psi |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Valve Material | Cartridge only |
| Series | PRV1-10 |
| Style | Spool |
| Cavity | C-10-3 |
| Operating Pressure [Min] | 200 psi |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Pressure Setting | 700 psi |
| Operation | Direct Acting |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Model No. | PRV1-10-S-0-4/ |
| Port Type | Cartridge Only |
| Body Type | 2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 0.54 LB |

