- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV12-12 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Operation | Pilot Operated |
| Port Type | Cartridge Only |
| Style | Spool |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Body Type | 5 |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Housing Material | Cartridge Only |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Seal Kit Viton | 02-165886 |
| Adjustment Type | Screw |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Seal Kit Buna | 02-165872 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Manufacturer Part No. | PRV12-12-S-0-30 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Pressure Setting | 1646 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size | Cartridge Only |
| Series | PRV12-12 |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Model No. | PRV12 12 S 0 30/ |
| Cavity | C-12-3 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Weight | 0.89 LB |

