- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV12-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Cavity | C-10-3 |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Valve Material | Cartridge only |
| Pressure Setting | 1646 psi |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Style | Spool |
| Port Size | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | PRV12-10-S-0-30 |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Body Type | 2 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Adjustment Type | Screw |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Model No. | PRV12-10-S-0-30/ |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Series | PRV12-10 |
| Weight | 0.54 LB |

