- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Manufacturer Part No. | SV13-10-O-0-00 |
| Series | 10 Series |
| Operation | Solenoid Operated |
| Body Type | 1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Housing No. | N/A |
| Model No. | SV13-10-0-0-00 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Coil Type | B |
| Manual Override | No Manual Override |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Dash Size | -10 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Housing Material | Steel |
| Coil Series | N/A |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Filter Option | None |
| Size Designation | 10 |
| Cavity | C-10-2 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Actuation | Pilot Operated |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Watt Rating | 29 W |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Cartridge Valve Series | SV13-10-O |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Weight | 0.39 LB |

