- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Manufacturer Part No. | PVM045ER05CS02AAA2800000000A |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Paint | No Paint |
| Key | 1/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Model No. | PVM045ER05CS02AAA2800000000A |
| Shaft Description | SAE B |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Spline Description | N/A |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Flow Compensator Setting | None |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Shaft Length | 1.3125 in |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Series | PVM045 |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Port Type | Flange Ports |
| Weight | 52.0 LB |

