- PVM063 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 2 Bolt w/5 in Pilot
- 29 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Tube forming and bending
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Series | PVM063 |
| Flow Compensator Setting | None |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Displacement (in³/rev) | 3.85 |
| Model No. | PVM063ER09ES02AAA2300000EA0A |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Shaft Description | SAE C |
| Pilot Diameter | 5 in |
| GPM @ Speed | 29 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Length | 1.89 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Port Type | Flange Ports |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/8 in |
| Manufacturer Part No. | PVM063ER09ES02AAA2300000EA0A |
| Key | 5/16 in |
| Mounting Flange | SAE C, 2 Bolt |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Spline Description | N/A |
| Flow @ RPM | 16 gpm @ 1000 rpm, 19 gpm @ 1200 rpm, 24 gpm @ 1500 rpm, 29 gpm @ 1800 rpm |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 57 hp |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 79.0 LB |

