- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manual Override | Plain Override |
| Gauge Ports Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Options Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Response Type | Standard Response |
| Mechanical Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Reducer Module Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Design No. | 10 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Solenoid Energization Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Solenoid | Double |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| AC/DC | AC |
| Spool Control Modification Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Reducer Module | N/A |
| Response Type Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Housing Code | W |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Pressure Code | E |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| NFPA Size | D08 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Model No. | DG5V-8-S-33C-E-M-FW-B-10 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Code | 33 |
| Operation | Pilot Operated |
| EN Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Weight | 35.0 LB |

