- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plugs | None |
| EN Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Design No. | 10 |
| Mechanical Options | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Pressure Code | None |
| Solenoid | Double |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Electrical Options Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Ports Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Rating Code | B |
| Indicator Lights | No |
| Reducer Module | No |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Body Material | Ductile Iron |
| Performance | High Performance |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Housing Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Solenoid Energization Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Leakage | High Performance |
| Pilot Drain Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-M-U-B-10 |
| Spool Control Modification Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| No. of Stages | Two Stage |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Response Type Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| AC/DC | AC |
| Coil Type Code | U |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Weight | 35.0 LB |

