- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Indicator Lights | Yes |
| Actuator Type | Solenoid |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Performance | Standard Performance |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| NFPA Size | D08 |
| No. of Stages | Two Stage |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Electrical Options | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Housing Code | W |
| AC/DC | AC |
| Leakage | Standard Performance |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| EN Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Solenoid | Double |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Body Material | Ductile Iron |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Solenoid Energization Code | None |
| Reducer Module | No |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Manual Override Option Code | None |
| Response Type Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Gauge Ports Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Code | 6 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Electrical Connection | Five Pin Connector |
| Pilot Pressure Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-2-T-M-FPA5WL-B-10 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Connector Code | PA5 |
| Reducer Module Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Weight | 35.0 LB |

