- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Manual Override Option Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Electrical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid Energization Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-E-M-U-D-10 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| EN Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Housing Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Indicator Lights | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| AC/DC | AC |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Control Modification Code | None |
| Coil Rating Code | D |
| Response Type Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| Reducer Module | N/A |
| Solenoid | Double |
| Coil Type Code | U |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot Pressure Code | E |
| Reducer Module Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Electrical Options Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Spool Code | 2 |
| Weight | 35.0 LB |

