- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid | Double |
| Reducer Module Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Coil Rating Code | B |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| EN Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Response Type Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-T-K-M-FW-B-10 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Gauge Ports Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Spool Code | 2 |
| Manual Override Option Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Options | None |
| Response Type | Standard Response |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Mechanical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 5 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | K |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pilot Drain Code | T |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Housing Code | W |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type Code | F |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Design No. | 10 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| AC/DC | AC |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Weight | 35.0 LB |

