- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Rating Code | ER |
| Coil Type | Explosion-Proof, Special Protection Solenoid to CSA/UL Approval |
| Mechanical Options | None |
| Housing Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Voltage & Frequency | 250 VAC - 50 Hz |
| Pilot Pressure Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Connector Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Reducer Module | No |
| Manual Override | Plain Override |
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Code | 6 |
| Pilot Drain Code | T |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Connection | No Connector |
| Coil Type Code | X2 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-T-M-X2-ER-10 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Response Type Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| No. of Stages | Two Stage |
| Electrical Options Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Valve Type | Explosion-Proof |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid | Double |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Gauge Port | SAE-4 |
| AC/DC | AC |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Gauge Ports Code | None |
| Electrical Options | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Design No. | 10 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Performance | Standard Performance |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Body Material | Gray Iron |
| EN Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Weight | 43.15 LB |

